Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Még mindig rejtélyes a világ legrégibb térképe

2009. augusztus 10. 08:52 The Daily Telegraph, MTI

A világ legrégibb térképe, egy csaknem tizennégyezer éves kőlapocska került elő Spanyolország északi részén egy barlangból.

<

A Zaragozai Egyetem kutatói tizenöt éve próbálják megfejteni, mit is rejtenek a karcolások egy alig 18 centiméter hosszú, 13 centiméter széles, és két és fél centiméter vastagságú kőlapocskán, amelyre 1993-ban bukkantak. A kutatók eredményeiket a Journal of Human Evolution című szaklap legújabb számában ismertetik.

A jelek szerint a karcolások a barlangot körülvevő hegyeket és a kanyargó folyókat ábrázolják. A hegyoldalon még a kőszáli kecskéket is feltüntette az őskori térképkészítő. "Nem tudjuk, hogy mi célból készítették ezt a térképet, ám az nyilvánvaló, hogy igen fontos lehetett azok számára, akik 13660 évvel ezelőtt ezt a barlangot lakták" - fogalmazott a kutatásokat irányító Pilar Utrilla.

Mint mondta, a térképen esetleg valamilyen módon feltüntették azokat a területeket, ahol gombászni lehetett, vagy madártojásokat lelni. Esetleg az akkori legfőbb nyersanyag, a szerszámkészítésre használt kovakő lelőhelyeit vázolták fel. A kutatók szerint az sincs kizárva, hogy a kőtábla volt a fő mesemondó eszköz, de lehet, hogy segítségével tervezték meg a vadászatokat. "Semmi hasonlót nem találtak sehol Európában" - hangsúlyozta a lelettel kapcsolatban Pilar Utrilla.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Még mindig rejtélyes a világ legrégibb térképe

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra