Befejeződtek a régészeti feltárások az M6-os nyomvonalán
2009. augusztus 5. 19:29 MTI
Véget értek a régészeti feltárások az M6-os autópálya nyomvonalán, ahol utolsóként egy késő avar kori sírból emelték ki a leleteket Tengelicnél. A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat összesen másfélmillió négyzetméternyi területet tárt fel 2008 márciusa óta - tájékoztatott Virágos Gábor főigazgató.
A feladat nagyon nagy kihívás volt a régészeti szakma számára, hiszen ekkora területen ilyen rövid idő alatt még nem végeztek ilyen munkát. Az elmúlt időszakban a magyarországi régészeti feltárások által érintett területek fele az M6-os nyomvonalára esett - mondta a főigazgató. A szakszolgálat munkáját a Fejér, Tolna és Baranya megyei múzeumok, az ELTE illetve az MTA régészeti intézetei, illetve a Magyar Nemzeti Múzeum segítette.
Az utolsó ásatási helyszínen, Tengelicnél egy késő avar kori - 8. századi - temetőt tártak fel a régészek. Cséki Andrea régész közlése szerint összesen 377 sír került elő, de a temető ennél sokkal nagyobb, több mint ötezer négyzetméteren fekszik. Utolsóként egy fiatal férfi maradványait emelték ki a sírból, amely sok más avar kori nyughelyhez hasonlóan sírrablók prédájává vált.
Egyházi Dóra régész elmondta, hogy nagyon sok érdekes leletösszefüggést figyelhettek meg az autópálya építéshez kapcsolódó ásatások során. Ezek közül kiemelte a Paks-Cseresznyés mellett feltárt középkori települést, ahol a templom mögött megtalálták a tégla- és mészégető-kemencét is, továbbá a Bátaszék térségében fellelt nagy neolit települést és temetőt, amelynek érdekessége, hogy "ekkor kiterjedésű neolit temetőt talán még Európában sem tártak fel".