Ultrahangos ceruza segíti a régészeket
2009. augusztus 4. 11:01 New Scientist
A régészeti ásatások egyik legfontosabb része a leletek pontos dokumentálása: ezt egész mostanáig a lelőhely rajzolásával és fotózásával végezték el. A spanyol fizikusok azonban egy korábban robotok irányításához használt eszközzel könnyíthetik meg az archeológusok munkáját.
A Spanyolország középső részén fekvő Gran Dolina a paleolitikus leletek egyik központi lelőhelye: minden évben több ezer maradványt ásnak ki a szakembereknek, amelyek dokumentálása és kategorizálása azonban nagyon lassan halad. A helyi archeológusok így a madridi Ipari Gépesítés Intézetének munkatársaitól kértek segítséget, akik meglepő javaslattal álltak elő.
Angélica de Antonio Jiménez és Fernando Seco ugyanis korábban egy olyan ultrahangos rendszert fejlesztett ki, amely a vakoknak és a robotoknak segít a navigációban: a mobil jeladó fix pontok segítségével méri be a pontos helyét. Ezen eszköz továbbfejlesztésével, és egy 2 méter hosszú "ceruza" megalkotásával egy olyan jeladót sikerült létrehozni, amely az ultrahangos letapogatással a tárgyat elhelyezi a helyszínen korábban lerakott jeladók hálójában, így a leletek dokumentálása – a megfelelő szoftverrel - akár háromdimenziós képen is megjeleníthető.
Bár egyes kutatók még megbízhatatlannak tartják az eszközt, mindez csak idő kérdése: Jiménez és Seco szerint ugyanis annak fejlesztésével olyan készüléket sikerül létrehozni, amely nagyban gyorsíthatja majd a régészeti feltárásokat.