Ma is titokzatosak a víz alatti roncsok
2009. július 31. 12:38
Az elsüllyedt kincsek és titokzatos módon elveszett hadihajók évszázadok óta foglalkoztatják a kutatók fantáziáját, a modern kor régészei viszont a legújabb technológiákat is bevetve próbálnak mítoszokat cáfolni vagy igazolni. Az Archaeology című lap segítségével az elmúlt évek legizgalmasabb kutatásaiból gyűjtöttünk össze tízet.
Római kőszállító hajó, Kizilburun, Törökország
Több mint egy tucat elsüllyedt kőszállító hajó rakománya tanúsítja az olasz, francia és spanyol partoknál, hogy milyen kifinomult szállítási technológiával érkezett a római birodalom központjába a görög és kisázsiai fehér- és a numidiai sárgamárvány, az egyiptomi vörös és szürke gránit. Az Augustus-kori építkezésekre jellemző, hogy a téglából épült örök városban fokozatosan mindent márványra cseréltek.
Törökország délkeleti részén, Kizilburunnál Deborah Carlson, a texasi A&M Egyetem kutatójának vezetésével nyolc hatalmas, az i.e. 1. századból származó márvány oszlopdarabot tártak fel egy kőszállító hajón, amelyeket feltehetőleg a klároszi Apollón templomba szállítottak. Az 50 tonnás rakomány egy oszlopra sem volt elég: oszloponként ugyanis legalább 11-12 darabra volt szükség a kőtömbökből, vagyis a hajónak legalább 20 utat kellett megtennie az Észak-Törökországból származó marmarai márvány rakománnyal, hogy a 14 oszlopos templom felépülhessen. További részletek