Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ősembert fogott egy holland kagylóhalász

2009. július 27. 10:53 MTI

Az Északi-tenger a világ egyik leggazdagabb emlősfosszília-lelőhelye, humán csontleletek ennek ellenére igen ritkán kerülnek elő vize alól. A kivételek egyike az a negyvenezer éves emberi homlokcsont, amely egy kagylóhalász hálójába akadt Hollandia partjainál.

<

A Geo magazin augusztusi számából derül ki, hogy Jean-Jacques Hublin lipcsei antropológus a szenzációs lelet megvizsgálása után elmondta, hogy a homlokcsont legkevesebb 40 ezer éves, és egy Neander-völgyi emberé lehetett. Közlése szerint soha ilyen régi emberi csontot nem találtak még víz alatt. A halász kifogta az egykori barlanglakó "szerszámkészletét" is - kőbaltáját és kovakőeszközeit.

Az utóbbi félmillió év legnagyobb részében a vízszint lényegesen alacsonyabb, a tenger területe pedig kisebb volt, mint napjainkban, bizonyos részei a szárazföldhöz tartoztak. A folyók szabdalta síkság igen kedvező életfeltételeket kínált a jégkori emlősöknek, itt bőséggel tenyésztek lovak, rénszarvasok, ahogy elfordult gyapjas orrszarvú és mamut is. Csontmaradványaik nagy számban kerültek eddig is elő a halászatnak és a fenékkotrásnak köszönhetően, emberi csontleletek azonban csak elvétve.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ősembert fogott egy holland kagylóhalász

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra