Körkép a hazai kastélyok hasznosításáról
2009. július 21. 09:04 MTI
A műemléki értékek megőrzésének szempontjait figyelembe véve, valamint a fenntarthatóság alapján is vizsgálja az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) tíz állami tulajdonú kastély tartós vagyonkezelésbe adására vonatkozó kérését. Azt, hogy mikor születhet döntés, egyelőre nem tudni.
Eladhatók-e a műemlékek?
Mint azt az OKM sajtóosztálya hétfőn írásban közölte, jóváhagyását Hiller István kulturális miniszter "csak abban az esetben adja meg, ha a műemléki érték fennmaradása és fenntarthatósága biztosítottnak látszik". A tárca ezért a műemléki védések előkészítéséért és a műemlékek nyilvántartásáért is felelős Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt (KÖH) keresi meg, mert a KÖH ismeri leginkább az adott épületeket, azok műemléki értékeit, és tudja meghatározni a szakmailag érvényesítendő szempontokat.
A minisztérium emlékeztetett: az MNV kérésében szereplő tíz kastély közül öt jelenleg a Műemlékek Nemzeti Gondoksága (MNG) vagyonkezelésében áll, ezért azt is vizsgálják, hogy az adott műemlékek fenntarthatósága milyen vagyonkezelési konstrukcióban biztosítható a legjobban. E tekintetben a tárca értékeli az MNG vonatkozó terveit, és azt igyekszik összevetni a vagyonkezelő elképzeléseivel. "Mivel azonban a tárgyi kérelemhez az MNV ilyet nem mellékelt, ennek a hiánynak a pótlására felszólítottuk" - közölte az OKM sajtóosztálya. Mint rámutattak, a vizsgálat időtartama a kért kiegészítő adatok beérkezésének is függvénye, így egyelőre nem lehet tudni, mikorra várható döntés.
A miniszternek lehetősége van a műemlék örökségi értékein alapuló kikötéseket tenni jóváhagyása megadásakor, de jóváhagyását akár meg is tagadhatja - emlékeztetett a tárca. Válaszában a minisztérium elismerte: "az érintett kastélyok köre is minden bizonnyal változhat, feltéve, ha az MNV eredeti megkeresésén változtatni kíván. Annyit az OKM részéről azonban már most megállapíthatunk, hogy nem látható az a rendszer, amely alapján a jelentős számú állami tulajdonban lévő, kvázi hasznosítatlan kastély közül ez és éppen ez a tíz műemlék került fel a listára, így ennek magyarázatát is kértük a vagyonkezelőtől" - írta a szaktárca sajtóosztálya.
A vizsgálat kapcsán az MTI utánaeredt: melyik épületekről van szó, és hol mit jelent a tervezett hasznosítás?