Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kálvin és a katolicizmus Sárospatakon

2009. július 7. 08:28

Kálvin János születésének 500. évfordulóján különleges rendezvénysorozattal emlékeznek Sárospatakon a református géniuszra: 2009. július 1-től október 31-ig kiállításokat, tudományos konferenciát és zenei rendezvényeket tartanak a városban. Az Emlékév két kiállítását a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma és a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei két helyszínen, de azonos időben rendezik meg.

<

Sárospatak története a 16. századtól szervesen összefonódott a vallásháborúkkal: a Báthoryak városában most ennek művelődéstörténeti emlékeit mutatják be.

A Kálvin kontra katolicizmus című kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumában rendezik meg, ehhez Felső-Magyarország egyházművészeti emlékeinek legszebb darabjaiból összesen 44 műtárgyat kölcsönöztek a kassai Kelet-Szlovákiai Múzeumtól.

A 14-18. századot felölelő szakrális tárgyak főként a Szepességből származnak. Közöttük gótikus szobrok, szepesi-sárosi mesterek faragott fa szobrai, oltárai, szepességi asztalosmunkák - kóruspad, láda a templomi miseruhák számára - láthatóak, továbbá a kiállítás látogatói a helyi kovácsok alkotásait, és a szepességi festők oltárképeit, Kassa környéki szobrászok oltárait, szobrait is megismerhetik a kiállításon.

A bemutatott egyházművészeti alkotások emellett a Biblia szavaival - Károli Gáspár fordításában a Vizsolyi Biblia aktuális idézeteivel - válnak mindenki számára befogadhatóvá. A páratlan értékű műtárgyak a gótikától a barokkig képviselik a történelmi Magyarország egyházművészetét. A kiállítás azért újszerű, mert a hazai múzeumokban fellelhető tárgyak ezáltal egy egész más, mintegy teljesebb kontextusba kerülnek.

A reformáció művelődéstörténeti újításait a Református Nagykönyvtár tárlatán fedezhetjük fel, ahol az is egyértelművé válik, hogy az új egyházművészet, illetve könyv- és iskolakultúra egytől-egyig a genfi reformátor szellemi hatására születtek meg.

Az egyházi témájú remekművek mellett a két intézmény közös tárlata bemutatja a történelmi Patak kétpólusosságát is. Megtudhatjuk, hogy Perényi Péter koronaőr, későbbi királyi kancellár kiállt a reformáció mellett is, támogatta a kollégium létrehozását, ugyanakkor még a katolikus vallásgyakorlat számos eleméhez ragaszkodott: zarándoklaton vett részt, várában pedig még egy kápolnát is berendezett.

A kiállítás egyben az együttműködés példája is, hiszen a sárospataki intézmények és egyházközségek nemcsak a városvezetéssel, hanem nemzetközi partnereikkel is példaszerűen működtek együtt. Emellett mivel 2013-ban Kassa lesz Európa Kulturális Fővárosa, valóban fontos, hogy a múzeumok között meglévő évtizedes szakmai együttműködés tovább erősödjön - áll a Magyar Nemzeti Múzeum közleményében.

A rendező intézmények a Kálvin-kiállítás kapcsán nemzetközi konferenciát is szerveznek, ahol kárpát-medencei, német és holland kutatók értekeznek majd Kálvin Jánosról és a reformációról.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kálvin és a katolicizmus Sárospatakon

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra