Mamutpecsenye készült az őskori konyhában
2009. június 8. 13:49 MTI, Discovery News
Egy jól felszerelt 29 ezer éves konyhára bukkantak a cseh régészek: az egykori szakácsok utoljára mamutpecsenyét készítettek. Az osztrák-szlovák határ közelében található régészeti helyszín bepillantást enged abba, hogy miként élt az első modern ember Európában.
Míg a közép-európai lakosság a szarvashúst preferálta, a felső paleolitikumban élt gravetti kultúra népe a komolyabb falatokat kedvelte. Jiri A. Svoboda, a Brno-i Egyetem Régészeti Intézetének igazgatója és kollégái ugyanis a helyszínen egy nősténymamutnak és borjának a maradványaira leltek egy 120 centiméter széles (pecsenye)sütő gödör mellett. Ám ha mamut nem akadt, megfelelt a medve, a sarki róka, a rozsomák, ahogy a ló vagy a szarvas is.
"Úgy tűnik, hogy a felső paleolitikumban Morvaország területén élt közösségek étrendjében nagyon nagy szerepet játszottak a mamutok" - hangsúlyozta Svoboda a professzor. Mint a tudós elmondta: a húst gödrökben, betemetve sütötték. "Hevítő kövekre bukkantunk a gödörben és annak környékén." A centrálisan elhelyezkedő (pecsenye)sütő gödör körül több főzőgödör helyezkedett el.
A régészek számos kagylóhéjra is rábukkantak - némelyiken vágásnyomok látszanak, másokat vörös és fekete festékkel dekoráltak. Felfedeztek rengeteg kőeszközt is - így késeket és fűrészeket, amelyek a mamuttetemek feldolgozására szolgáltak.