Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Megfejtették az ókori halálmosoly titkát

2009. június 4. 11:51 National Geographic News

Szardínia szigetének föníciai lakói mindörökké tartó mosollyal indították halottaikat túlvilági útjukra. A kutatók mostanra sikerrel fejtették meg ezen 2800 éves szokás, és az ahhoz szükséges méreg titkait.

<

Az i.e. 8. században már Homérosz is használta a „kaján vigyor” kifejezést (Odüsszeusz nézett így, amikor hazatért Ithakába), amelynek görög (szardániosz) majd latin (sardonicus) alakja Szardínia szigetének nevéből származott.

A mérget a valóságban az önmagukról gondoskodni képtelen öregek kapták, akiket ezután ledobtak egy szikláról, vagy agyonvertek - állítja az új tanulmány. A kutatók szerint a növénynek a botox-injekciókhoz hasonló hatása lehetett, és az izmok ellazításával okozhatott egyfajta mosolyt.

A mérgezéshez használt növény mibenléte egész mostanáig ismeretlen volt, ám Giovanni Appendino és kutatócsoportja szerint a mérgezést, és a kaján vigyort a sáfrányos mételykóró okozhatta, amely gyakori a szigetet átszelő folyók partjain. A következtetést egy egy évtizeddel ezelőtti tragédia is "segítette": a sáfrányos mételykóróval öngyilkosságot elkövető szerzetes arcán az ókori leírásokból ismert mosolyt fedezték fel.

A Cagliari Egyetem botanikusa, a tanulmány elkészítésében is résztvevő Mauro Ballero előbb a növény méreganyagának molekuláris szerkezetét készítette el, majd ezután kísérletezte ki a szer élettani hatásait, amely megerősítette a korábbi feltételezéseket. A vizsgálatok egyben arra is rávilágítottak, hogy a sáfrányos mételykóróra fényes jövő várhat a gyógyszer- és szépségiparban, ugyanis az – kis adagban - az izmok ellazításával eltünteti a ráncokat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Megfejtették az ókori halálmosoly titkát

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra