Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Reformátor nyomában Szegeden

2009. május 29. 12:10 MTI

A reformáció vezéralakja, az ötszáz éve született Kálvin János munkáiból és a róla írt kötetekből nyílt kiállítás csütörtökön a szegedi Somogyi-könyvtárban; a július 4-ig látható tárlaton bemutatják a nagy egyházszervező fő műve, az Institutio Religionis Christianae egy több mint négyszáz éves kiadását is.

<

Az Institutio és a mű korai, 1624-es Szenczi Molnár Albert által készített magyar nyelvű fordítása is a könyvtáralapító Somogyi Károly gyűjteményéből származik - mondta a tárlat megnyitója előtt Takó Edit, a könyvtár tudományos munkatársa.

Bár Somogyi Károly katolikus főpap, esztergomi kanonok volt, csak tizenegy éves korában tért át a katolikus hitre, és egész élete során megőrizte a nyitottságot és érdeklődést a református hit iránt. Felbecsülhetetlen értékű könyvtárában, amelyet a nagy árvizet követően 1881-ben ajánlott fel Szeged városának, Luther és Kálvin számos műve mellett megtalálható az unitáriusok Bibliotheca Fratrum Polonorum című nyolckötetes sorozata is.



A kiállításon bemutatott negyven kötet között szerepel Théodore de Béze svájci teológus 1581-es kiadású műve is, amely a korabeli fontos személyiségek - így Kálvin János - életrajzát gyűjtötte össze. Az érdeklődők a könyvtári tárolókban láthatják Kálvin összes művének 1617-es genfi kiadását csakúgy, mint az 1900-as évek elejéről származó magyar nyelvű könyvet, amely az egyházszervező nőkhöz írt leveleit gyűjti össze. A kötet érdekessége, hogy a levelek nem mindegyike a korabeli uralkodók hitveseinek íródott, vannak közte olyanok, amelyek egy párizsi női fogolynak szóltak - ismertette a szakértő.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Reformátor nyomában Szegeden

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra