Éjszaka a Nemzeti Múzeumban
2009. május 29. 15:26
A nagy érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum Szkíta aranykincsek című kiállítását további két napon, hosszabbított nyitva tartással tekinthetjük meg.
A szkíták aranykincsei Németország, Oroszország, Románia, és Ukrajna múzeumaiból érkeztek a Magyar Nemzeti Múzeumba, ahol így egy évszázadokkal ezelőtt élt legendás lovas nomád népet mutatnak be a magyar közönségnek.
A szkíták az i.e. 8. században vonták uralmuk alá az eurázsiai sztyeppét, ahogy ezt a görög történetíró, Hérodotosz munkáiból is megtudhattuk. Birodalmukat nyugaton a Kárpátok, keleten a Kaukázus, délen pedig a Fekete-tenger határolta. A Hérodotosz munkáján alapuló középkori latin nyelvű írásbeliség és történeti hagyomány szerint a kelet felől érkezett népek Szkítiából, vagyis Belső-Ázsiából indultak útnak.
Az ókori mítoszokon túl a 20. században a régészet számos új felfedezéssel gazdagította ismereteinket, így ma már az is egyértelmű, hogy a szkíták nemesfémművessége a nomád művészet csúcsának számít. A Magyar Nemzeti Múzeum tárlata e művészet remekeit mutatja majd be, miközben különös hangsúlyt fektet a titokzatos ókori nép révén megvalósuló, Ázsiát és Európát összekötő kulturális és gazdasági kapcsolatra.
A szkíták hatalmáról árulkodnak a fejedelmi temetkezések leletei is, a hatalmas, kurgánnak nevezett sírhalmok a sztyeppék piramisaiként napjainkig számos szkíta emléket őriznek. A kiállítás e temetkezések legjelentősebbjeit mutatja be Kazahsztántól a Dél-Urál vidékének ékszer-, ruházat- és fegyverleletein át a Fekete-tenger keleti és nyugati partvidékének feltárt kurgánjaiig.
A látogatókat június 1-én, pünkösd hétfőn 10-18 óra között, június 2-án, kedden 10-22 óra között várják a látogatókat a múzeumban.
További információ:
www.mnm.hu
www.szkitak.hu