Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Elkészült a római katakombák virtuális térképe

2009. május 6. 10:04 BBC News

Egy olasz és osztrák régészekből, építészekből és programozókból álló kutatócsoport lézeres letapogatással készítette el az egyik római katakomba virtuális háromdimenziós térképét, amely 2000 év után első alkalommal teszi teljesen bebarangolhatóvá az ókori temetkezőhelyet.

<

Jelenleg 170 kilométer hosszan húzódik az Örök Város alatt az a 40 keresztény, római és zsidó temetkezési hely, amelyek hálózatáról egész mostanáig nem készült átfogó tudományos vizsgálat. Ez a helyzet azonban megváltozhat: egy nemzetközi kutatócsoport ugyanis a korábbi kézzel rajzolt térképeket digitálisra cserélte, és lézeres szkennelés után varázsoltak virtuálissá egy ősi temetőt.

A 10 fős, osztrák és olasz régészből, építészekből és programozókból álló csoport a legnagyobb, jelenleg a fővároson kívüli katakombával, Szent Domitilla járataiban végzett felmérést, amely három éven át adott munkát a szakembereknek. A többszintes, barlangokból, galériákból és egyszerű sírokból összeálló 15 kilométeres hálózatot akkor alakították ki, amikor a kereszténységet még ifjú vallásként üldözték, és a katakombák viszonylag biztonságos helynek számítottak a halottak eltemetéséhez. A puha vulkanikus kőzet könnyen faragható volt, ám ennek ellenére szilárdan kitartott. Bár a struktúra még ma is bejárható, az örökségvédők nem nagyon hisznek annak tartósságában, és a turistarohamtól tartva mindössze 500 méter látogatható a nagyközönség számára is.



A mostani háromdimenziós térkép azonban eddig soha nem látott részletességgel mutatja majd be a leggtöbb ember számára teljesen ismeretlen föld alatti világot. A projektet a bécsi Tudományos Akadémia egyik tagja, Dr. Norbert Zimmerman vezette, akinek ötlete alapján több száz ponton készítettek felvételeket, és végeztek méréseket.

A folyamat persze lassú volt: a felületeket több millió ponton világították be, és az onnan visszaverődő, szabad szemmel nem érzékelhető fénytartományokat egy speciális számítógép elemezte. A számítógép az így létrejött több milliárdos ponthálózatból alkotta meg a katakombák virtuális vázlatát, amelyet az adott pontokon készített digitális képekkel tettek még részletesebbekké.

A letapogatás végén négymilliárd ilyen pont került az algoritmusba, amely lenyűgöző képet hozott létre: a számítógép képernyőjén lassan érthetővé válik az egész szerkezet összetétele, és akár virtuális utazást is tehetünk a föld alatt. Láthatóvá válnak a kétezer éve elzárt festmények, amelyek fénye soha nem látott szépségben tündököl az animáción.

A kutatók jelenleg Bécsben elemzik a katakomba képeit, és a munka végeztével mindez az internetre is felkerül majd, ahol bárki bebarangolhatja a föld alatti Róma szépségeit. A folytatásra azonban várni kell: Zimmermann kutatócsoportja ugyanis nem tervezi a többi katakomba hasonló beszkennelését - ehelyett inkább először azt szeretnék felmérni, hogy egyáltalán melyikekben lehetne vizsgálatokat folytatni majd.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Elkészült a római katakombák virtuális térképe

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra