Fából készült az ír Stonehenge
2009. április 22. 08:27
A kutatók a híres Stonehenge hatalmas, fából készített másának maradványait fedezték fel az írországi Tara-hegy lézeres szkennelésekor.
A híres prehisztorikus építmény múltjával kapcsolatos elméleteket és feltételezéseket a múlt héten egy új dokumentumfilm sorozat első részében mutatták be. Az alkotás első alkalommal tárta a nyilvánosság elé a Tara-hegy közelében talált hatalmas, Stonehenge-hez hasonló építmény maradványainak számítógépes rekonstrukcióját.
A filmben Joe Fenwick régész ismertette a LIDAR (Fényészlelés és -mérés) technológiát, amelynek során lézersugárral szkennelték le a felszínt, majd létrehozták a terület egykori háromdimenziós térképét is, amely több mint 30 ősi építmény maradványait jelenítette meg.
Egy másik teszt, a domboldal röntgenes vizsgálata során fedezték fel azt a hatalmas fa építményt, amelyet egy hat méter széles, és három méter mély árok választott el a külvilágtól. A ceremoniális központot védő árok partjain a szakértők szerin egy hatalmas faépítmény állhatott, amely egyfajta gigászi Stonehenge lehetett. A méretei alapján a szakértők valószínűnek tartják, hogy megépítéséhez egy kisebb erdőt kellett kiíratni. A Tara hegy egyébként 5-6000 éven keresztül bírt vallási jelentéssel, így nem meglepő, ha közelében hasonló építményeket fedeznek fel - véli Fenwick.
A tévésorozat epizódja egyben bemutatta, hogy az első írországi civilizáció 7000 évvel ezelőtt jelent meg a szigetországban, és ellenállt a klímaváltozásoknak, tagjai pedig beutazták Európát, majd új vallásokkal és szokásokkal tértek haza, és építették meg ősi emlékműveiket. A helyi kulturális tárca nagyon fontosnak tartotta a széria elkészítését, így DVD-változatából minden helyi iskola kap majd, ahogy a sorozat alapján írt könyvet is kiosztják majd közöttük.