Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Újra Budán a tavaszi hadjárat

2009. március 20. 11:42 MTI

Az 1848-49-es szabadságharc csodaszép példája volt a nemzeti összefogásnak, a szabadság iránti vágynak és a hazaszeretetnek. Különböző társadalmi állású, vallású, nemzetiségű emberek fogtak fegyvert a közös célért, a szabadságért - mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke csütörtökön az Ilyen tavasz csak egy volt életemben - A dicsőséges tavaszi hadjárat 1849 című tárlat megnyitóján a Budapesti Történeti Múzeumban (BTM).

<

A megnyitó apropója, hogy annak idején ezekben a napokban kezdődött a dicsőséges tavaszi hadjárat, s ezért láthatja a közönség a kiállított dokumentumokat, tárgyakat, amelyek közelebb hozzák számunkra a 160 évvel ezelőtti eseményeket. A tavaszi hadjárat fő eseményei márciustól májusig tartottak, s ezalatt a magyar honvédsereg óriási katonai sikereket ért el - idézte fel Szili Katalin.

Kiemelte: a tárlat egy sorozat része, a BTM mellett a Magyar Nemzeti Múzeum és további 5 megyei múzeum - a szolnoki, a székesfehérvári, a kiskunfélegyházi, a debreceni és a békéscsabai - is kiállítást rendez, követve a hadjárat fontosabb helyszíneit, s természetesen mindenhol a helyi sajátosságok gazdagítják a bemutatót.

A BTM kiállításán 4 magángyűjtő anyagát láthatja a közönség, a kiállítás-sorozat összesen 8 magángyűjtő kincsei révén jött létre. Ezzel kapcsolatban Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium kulturális szakállamtitkára a magángyűjtők foglalatosságára hívta fel a figyelmet: szavai szerint kicsit "kincsvadászat" ez a munka, amely végül közösségi élménnyé, fontos tevékenységgé válik. A megnyitón Simicskó István, a KDNP országgyűlési képviselője, a tárlat egyik védnöke azt hangsúlyozta: a kiállításon látható tárgyak, ereklyék szellemisége a mai napig büszkeséggel kell hogy eltöltsön minden magyar embert.

A péntektől június 30-ig látható kiállításon fegyverek, tárgyak, dokumentumok, grafikák és festmények tekinthetők meg. A magángyűjtők tárgyai mellett a BTM gyűjteményeiből is látható több mint száz műtárgy, amelyek legtöbbje szintén kevéssé ismert a közönség előtt. A tárlatot a tarnówi múzeum körképének hatalmas vásznai, valamint az Aradi Múzeum anyagából érkezett, Budapesten először látható ereklyetárgyak színesítik.

A budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum a kiállítás sorozathoz kapcsolódó tudományos konferencia megrendezésével csatlakozik a közös munkához.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Újra Budán a tavaszi hadjárat

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra