Nem mindenki rajongott a sherwoodi banditáért
2009. március 16. 11:19
Meglepő felfedezéssel sokkolt egy brit akadémikus: szerinte a legendás Robin Hood a középkorban sem volt olyan népszerű, mint ahogy azt a közhiedelem tartja.
Julian Luxford egy középkori kódex margójára vetett feljegyzés alapján úgy véli, hogy a 13. században a sherwoodi erdőben tanyázó banditával nem szimpatizáltak olyan sokan, mint azt a legenda tartja. A skóciai St. Andrews Egyetem kutatója egy 1340-es években írt, Polychronicon nevű kódexben fedezte fel azt az ominózus, 1460 körül odavetett 23 szavas leírást, amely kétségbe vonta a szegények oltalmazójának tevékenységét.
"A korban a közvélekedés szerint egy bizonyos Robin Hood nevezetű számkivetett társaival folyamatos rablásokkal élősködött Sherwoodon és Anglia környező törvénytisztelő helyein" - áll a jegyzetben. A feljegyzésre Luxford akkor bukkant, amikor az 1440-ben alapított Eton College könyvtárában kutakodott, és szerinte az egy egyedülállóan negatív vélemény a korból, amely egyben egy árnyaltabb képet érzékeltet.
A ma is ismert „igazságos Robin Hood” alakja először a 13. század végi balladákban jelent meg, és egyes akadémikusok szerint a férfi alakját a kor több közismert figurájából gyúrták össze, míg mások szerinte az egész történet csak egy tündérmese, és nincs semmi valós alapja. Az mindenesetre tény, hogy az igazságtevő alakját igazán a hollywoodi alkotások tették közismertté, és ezt a mítoszt egy jelenleg forgó film is árnyalja majd.
Ráadásul bár a közvélekedés szerint Robin a sherwoodi erdőben élt, a kutatók szerint sokkal valószínűbb, hogy a búvóhelyül szolgáló rengeteg valójában Yorkshire területén lehetett. Az egyébként egykor 10 ezer hektáros sherwoodi rengeteg mára a környezeti változások következtében 180 hektárosra zsugorodott.