Gázvezeték nyomvonalán kutatnak a régészek
2009. január 22. 15:32
Jelenleg is folyik a terepbejárás a horvátországi tranzit gázvezeték magyarországi nyomvonalán, a Kecskemét - Városföld - Báta - Drávaszerdahely közötti 203 km hosszú vonalon december közepe óta dolgoznak a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat munkatársai.
A terepbejárás során a nyomvonal és az ún. védőzóna közel 200 méter szélességű területén a felszínen talált leletek, kerámiatöredékek beazonosításával a régészek meghatározhatják a gázvezeték leendő helyén a föld alatt rejtőző lelőhelyeket.
A szakembereknek közel 70 lelőhelyet sikerült azonosítani - mondta el Reményi László, a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat munkatársa a Múlt-kornak. Szerinte a nyomvonal régészeti szempontból egyik legérdekesebb területe lehet Baranya megyében a Hímesháza határában azonosított avar kori település. A nyomvonal dunántúli szakaszán a hímesházi mellett még számos nagyméretű település kerülhet majd a felszínre.
Reményi szerint a gazdag avar leletanyag mellett bronzkori kincsekre is számítanak, és szerinte Tolna megyében, Palotabozsok - Somberek határában akár egy hatalmas kiterjedésű, közép-bronzkori lelőhely emlékei is a felszínre bukkanhatnak az ásatások során.