A Nemzeti Múzeum legféltettebb titkai
2008. december 13. 17:03
Bár a közhiedelem szerint Petőfi Sándor a Nemzeti Múzeum lépcsőin szavalta el a Nemzeti Dalt, erre semmilyen bizonyítékkal nem rendelkezünk. Azt azonban biztosan tudjuk, hogy a Parlament megépüléséig a neves építmény adott otthont az országgyűlés felsőházának. Az egykori hírességek ravatalául is szolgáló múzeum a társasági élet fontos színhelyeként számos apró epizóddal gazdagította történeti tudásunkat, péntek este, 22:50-kor az m1-en ezek közül szemezgettünk.
A múzeumlátogatás olyan, mintha kinyitnánk egy kincsesláda tetejét. Minden ott látható tárgy, legyen az kő, cserép, elsárgult moziplakát, ezüstérem vagy törött edény, kincs lehet. Értékét az adja, hogy közös múltunk egy, egy darabja. Az alkotója mellett egytől egyig a korról, szokásokról, hétköznapokról, ünnepekről, vágyakról és harcokról mesél. A Nemzeti Múzeum épülete azonban nem csak mesés kincsekkel van tele, de fontos események színhelyéül is szolgált a múltban.
Az adás másik felében azt láthatjuk, hogy 1900-as évek környékén valami elindult Budapesten. Épült egy Opera, megszületett az Andrássy út, felépült a Vígszínház, elkészült a Margit-híd és megindult a földalatti. Ebben a 800 ezres nagyvárosban létre jött egy olyan publikum, amelyiknek volt eltöltendő ideje és kellően vastag pénztárcája ahhoz, hogy a szórakozását, jókedvét megvásárolja. Nem csoda, hogy többen is üzletet láttak egy új színpadi műfajban, amit nemes egyszerűséggel úgy hívnak: a pesti kabaré. 100 év története a Múlt-kor ma esti adásában, 22:50-kor az m1-en.