Horthy testőrei és a Nílus felfedezése
2008. november 29. 15:22
A rendkívül zűrzavaros 19. században egy magyar hölgy, Sass Flóra angol férje oldalán felfedezte a Nílus folyásának eredetét - mutatjuk be a Múlt-kor legújabb adásában, majd Horthy ma is élő testőrei beszélnek a kormányzó mindennapjairól, és a nyilas hatalomátvételről.
Az ominózus hölgy magyar volt, és Sass Flórának hívták, akit az 1848-49-es forradalom és szabadságharcot követően rabszolgának adtak el Vidinben. Itt fedezte fel magának egy angol utazó, aki miután megvásárolta és feleségül vette az ifjú hölgyet, elvitte magával a rendkívül izgalmas afrikai kalandra.
Az adás másik felében azt láthatjuk, hogy Ferenc Ferdinánd szarajevói meggyilkolása, vagy épp az Erzsébet királyné, Sissi, elleni merénylet azt jelzi, a Habsburg-család tagjának lenni nem volt mindig életbiztosítás. Az uralkodó mellett Mária Terézia óta működött magyar testőrség. A király nélküli királyságban, 1920 után, a kormányzó védelme lett a Magyar Királyi Testőrség feladata. Horthy Miklóst kormányzósága alatt egyszer sem próbálták meggyilkolni. Testőreinek először 1944 októberében akadt dolguk. Ők voltak az egyetlen magyar katonai egység, mely szervezetten szembeszállt a német megszállással.
Mindezek a Múlt-kor november 28-i adásában, ma este 22:35-kor lesznek láthatók az m1-en.