Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Hazatértek a Parthenon frízének töredékei

2008. november 7. 09:34 MTI

A vatikáni Etruszk Múzeum egy évre kölcsönadta Görögországnak a Parthenon márványfrízének egy darabját. A lépéssel azonban nem nyílhat meg az út az Angliában őrzött darabok hazatérése előtt.

<

A Parthenont 2500 éve építették az Athént patronáló Athéné istennő tiszteletére. A márványból emelt templomot szobrok százai díszítették és gyakorlatilag a 17. századig, a török megszállásig épségben fennmaradt. 1687-ben az Athént ostromló velencei haderő ágyútűz alá vette az Akropoliszt, s felrobbantotta a lőporraktárnak berendezett Parthenont.

A műkincsek széthordását a velenceiek kezdték, majd a nyugati látogatók folytatták, s a pusztítást Lord Elgin skót diplomata tetőzte be, aki a 19. század elején a szobordíszek jó részét eltávolíttatta és Londonba vitette, ahol többségük ma a British Múzeumban látható. A márványfrízek kis fragmensei azonban megtalálhatóak francia, német, osztrák és dán múzeumokban.

A vatikáni múzeum egy ifjú fejét kölcsönözte ki. A 25 centiméteres alkotás része az i.e. 445 és 438 között készült 160 méteres márványfríznek, amely a Parthenon külső falát ékesítette. A fejet a görög fővárosban egy ifjút ábrázoló torzóhoz illesztették, "aki" Athéné istennőnek szánt ajándékot - nyalánkságokat - visz egy tálcán. A kölcsönszerződés egy évre szól, de hatálya meghosszabbítható. Giandomenico Spinola, a vatikáni múzeumok antik gyűjteményeinek igazgatója szerint szó lehet a márványfríz két további darabkájának a kölcsönadásáról is. Mihalisz Lapisz görög kulturális miniszter szerint a vatikáni gesztus jó példaként szolgálhat más múzeum számára is.

Görögország már régóta küzd az úgynevezett Elgin-márványok visszaadásáért. A British Múzeum mindeddig visszautasította a tárgyalásokat, mondván, hogy a márványfrízek legálisan kerültek az országba, s az ókori alkotásokat milliók csodálhatják meg az ingyenes tárlaton. Hannah Boulton, a British Múzeum szóvivője szerint a vatikáni példa nem növeli a nyomást az intézményre. Mint hangsúlyozta, csupán kölcsönszerződésről van szó.

Ez év szeptemberben a palermói múzeum visszaszolgáltatta a márványfríz egy darabkáját, a Heidelbergi Egyetem pedig tavalyelőtt három töredékét adta vissza.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Hazatértek a Parthenon frízének töredékei

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra