Feltárták a világ legősibb krematóriumát
2008. október 21. 12:56 MTI
A világ legősibb, 8600 éves "krematóriumát" tárták fel japán régészek Szíriában.
Ausztráliában, a Willandra Nemzeti Parkban ugyan korábban rábukkantak egy elszenesedett női csontvázra, amelynek korát 26 ezer évesre tippelik, ám az eddig ismert legrégebbi, egyértelműen hamvasztási terület Szíria északi részén található; korát 7000 évesre becsülik - olvasható a The Mainichi Daily News című japán lap hírportálján.
A Cukubai Egyetem régészei négy, egyenként egy méter átmérőjű, 50-80 centiméter mély gödröt találtak Szíria észak-nyugati részén, 10 kilométerre Idlík városától. 47 ember földi maradványát tárták fel, közülük 20-at hamvasztottak el annak idején.
"Mintegy egytonnányi fa volt szükséges a tetemek elhamvasztásához. Az a tény viszont, hogy a holttestek egy részét elhamvasztották, a másik részét pedig nem, arra utal, hogy a temetés e formája bizonyos társadalmi státusú embereknek járt ki" - nyilatkozta a feltárást irányító Cuneki Akira professzor.
Szato Hirojuki, a Tokiói Egyetem professzora szerint a lelet igen fontos. Mint mondta, a neolitikum korában kezdett kiépülni a társadalmi hierarchia, ekkor jelenik meg az elit. A mostani lelet a társadalmi rétegződéshez szolgáltat új ismereteket.