A homoszexualitás története
2008. október 17. 14:47
Legújabb adásunkban arra vállalkoztunk, hogy bemutassuk: milyen történeti változásokon ment keresztül a férfiak közti nemi kapcsolat megítélése az őskori beavatási szertartásoktól a 20. századi melegjogi mozgalmak megjelenéséig.
A homoszexuálisok jogaiért először 1869-ben emeltek szót Magyarországon. Kertbeny Károly újságíró, műfordító két cikkben fejtette ki véleményét a témában. Maga a homoszexuális kifejezés is egyébként tőle származik. A homoszexualitás az emberiséggel egyidős, már számos ókori művészi alkotás is ábrázolta. Az egyes társadalmak kérdéshez való viszonyulása eltérő volt. A skála a teljes elfogadástól a közömbösségen át a teljes elutasításig, sőt üldözésig terjedt.
Egy etnográfiai atlasz, az ún. Murdoch-atlasz négyezer egykori és mai társadalom legfontosabb jellemzőit mutatja be tömören. A homoszexualitás a társadalmak 60%-ában elfogadott, a kultúrába valamilyen módon beépült. A társadalmak 30%-a toleráns, tehát nincs beépülve a kultúrába, de nem csinálnak belőle gondot. Végül 10%-ot tesznek ki azok a társadalmak, amelyek tiltják a homoszexualitást, és különféle rendszabályokat hoznak ellene. Az utóbbi csoportba tartozik a zsidó-keresztény kultúra is.