Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Felosztotta volna Lengyelországot 1981-ben az NDK

2008. október 16. 09:10 MTI

A keletnémet vezetés bátorította a Kremlt 1981-ben, hogy avatkozzon be Lengyelországban, s ez akár a lengyel határok megváltoztatását is eredményezhette volna - mondta Wojciech Jaruzelski lengyel extábornok az ellene folyó büntetőper keddi tárgyalási napján.

<

A 85 éves egykori államfőt az államszocializmus alatt elkövetett bűntettek miatt fogták perbe. Ártatlannak vallotta magát az ellene felhozott vádakban.

A Szovjetunió annak idején, 1980-1981-ben a Varsói Szerződés tagállamainak részvételével képes lett volna bevonulni Lengyelországba, s a keletnémet vezetés az intervencióról szóló döntés meghozatalára biztatta a Kremlt - állította Jaruzelski.

A bíróság előtt eddig is azzal érvelt, hogy a lengyelországi hadiállapot 1981. decemberi bevezetése, - amelyet ő rendelt el - kényszerhelyzetben született, drámaian nehéz döntés volt, amellyel megmentették Lengyelországot a szovjet beavatkozástól. A hadiállapot alatt több ezer másként gondolkodót internáltak, több mint kéttucatnyi ellenzékit megöltek.

Jaruzelski ezúttal azt is hozzáfűzte, hogy a szovjet beavatkozás akár a lengyel államhatárok megváltoztatását is eredményezhette volna. Szavai szerint a "szovjet elvtársak" többször elmondták, hogy a határok sérthetetlenségének garanciája csak egy "baráti" Lengyelországra érvényes.

Jaruzelski ellen a nácizmus és kommunizmus bűntetteit vizsgáló, ügyészi jogosítványokkal is rendelkező lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) kezdeményezésére indult per, s tavaly áprilisban emeltek ellene vádat. Ha a bíróság bűnösnek találja, akár 10 évig tartó szabadságvesztést is kiszabhat rá.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Felosztotta volna Lengyelországot 1981-ben az NDK

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra