Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Magyar robottal kutatják a Fekete-tenger mélyét

2008. október 8. 14:08

Egy hazai gyártmányú, nagy teljesítményű robot bevetésére készülnek az ukrán víz alatti régészek a Krím-félsziget partjainál. A szerkezet akár 200 méteres mélységből is képes mintákat felhozni a felszínre.

<

A Szofokl (Szophoklész) nevet viselő robot próbamerülését az elmúlt hét végén hajtották végre. A viharos időjárás miatt csak a felszínhez közel, mintegy 20 méteres mélységben próbálták ki a manőverezőképességét. A mintavételre is alkalmas szerkezet egyébként akár 200 méter mélységben végzett munkára is alkalmas lehet.

A történelem folyamán a Krím-félsziget számtalan különböző kultúrának adott otthont. Már az i.e. 6. században itt alapították meg a görögök Pantikapaiont és Theodosziát. Pantikapaion később Boszporosz néven hatalmát csaknem az egész Chersonesusra kiterjesztette. Ez államot Mithridátész hódította meg, akinek legyőzetésével aztán a római birodalomhoz került. Később a Bizánci birodalom része volt, majd gót uralom alá került. 375-ben a gótokat a hunok győzték le, a későbbiekben pedig a félsziget felváltva a magyarok, kazárok, besenyők és kunok uralma alá került.

Mindebből kiindulva partjainál az archeológusok szerint felbecsülhetetlen régészeti leletek szunnyadhatnak a tenger mélyén. Eddig az ukrán régészek legfeljebb 10 méteres mélységig voltak képesek átkutatni az ősi kikötőkhöz közeli tenger borította területet. A Szofokl egyik legelső éles bevetése során egy 1855-ben elsüllyedt brit háromárbócos hajó roncsait szeretnék alaposabban megvizsgálni a kutatók, amely Balaklava közelében merült a 86 méteres mélységbe.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Magyar robottal kutatják a Fekete-tenger mélyét

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra