Tovább vitáznak a torinói lepel korán
2008. augusztus 26. 09:06
A torinói lepel egyik vezető szakértője előbb-utóbb újabb radiokarbon kormeghatározást végezhet majd a két évtizeddel ezelőtt hamisítványnak nyilvánított szövetdarabon.
<
Az 1988-ban elvégezett tesztekből az derült ki, hogy a sokáig Jézus halotti leplének tartott vászon valójában 1260 és 1390 között készülhetett, így semmiképp nem használhatták azt egy 2000 évvel ezelőtti temetkezéskor. Ezt erősítette meg a katolikus egyház is, mely akkor azt nyilatkozta, hogy a vászon nem számít autentikusnak.
Az Oxfordi Radiokarbon Vizsgálati Egység vezetője, Christopher Ramsey szerint sok bizonyíték mutat arra, hogy a lepel régebbi, mint amit 1988-ban kiderítettek, és ezért további vizsgálatokra van szükség.
A szakrális tárggyal kapcsolatban azonban még ma is igen erős a szkepticizmus: augusztus elején az Ohiói Állami Egyetemen tartott konferencián ismertették a Los Alamos Nemzeti Laboratóriumban végzett tesztek eredményeit, amelyek alapján szintén az derült ki, hogy a vászon a középkorban készülhetett.
A torinói Keresztelő Szent János székesegyházban a leplet felügyelő biztosság szóvivője, Giuseppe Ghiberti szerint azonban mindezzel még várni kell: a lepel publikus tesztje csak annak 2010-es kiállítás után következhet majd. Az persze szerencse, hogy mivel a tárgyat a Vatikán nem ismeri el hitelesnek, ezért az ő engedélyüket nem kell kikérni az ügyben.