Ósdi óvszerek egy középkori fóliánsban
2008. július 18. 11:18
Két, sertésbélből készült óvszerre bukkantak egy középkori fóliánsban a Salamancai Egyetem könyvtárában - a lelet a feltételezések szerint a 19. századból származik.
Az óvszer meglehetősen elterjedt volt az ősi Egyiptomban, ahogy a Római Birodalomban is, majd e védekezőeszköz évszázadokra feledésbe merült, míg a 16. században Gabriele Fallopio olasz kirurgus újból fel nem találta - olvasható a ThinkSpain című angol nyelvű spanyol hírportálon.
A kondomokra a legősibb spanyol egyetem könyvállományának átvizsgálásakor bukkantak. A két, sertésbélből készített óvszer száját egy kék zsineggel lehet(ett) összehúzni, így minimalizálva annak a veszélyét, hogy bevetés közben a kondom lecsúszik.
Az óvszerek egy 16. századi orvosi kézikönyv lapjai között lapultak. Egykori tulajdonosuk a kondomokat akkurátusan becsomagolta, mégpedig egy 1857-es újság lapjába, innen lehet feltételezni, mely korból származik a patinás lelet.
A könyvtárosok feltételezése szerint az óvszereket egy orvostanhallgató feledhette a nagy magolás közepette a könyvben. A 19. századi kondomokat az olvasók által elhagyott más tárgyakkal együtt a salamancai egyetemi könyvtár múzeumában állítják ki.
(Múlt-kor/MTI)