Fényképek mesélnek az elpusztított német városokról
2008. július 10. 10:57
Egy közel 3000 légifotót tartalmazó kollekciót fedeztek fel Németországban, amely a második világháborús szövetséges légitámadások pusztításai előtt mutatja be a német nagyvárosokat.
<
A Kiel városában előkerült fadobozt, amely fényképek negatívjaival volt tele, a szakértők szinte a megtalálás pillanatában lenyűgözőnek és egyedülállónak titulálták - tudósított róla a Spiegel nyomán a Guardian. A mellette talált jegyzék szerint az 1940-es évek Németországát bemutató fotók új megvilágításba helyezik azt is, hogy mekkora kárt okozott a szövetségesek bombázási stratégiája.
Lübeck városközpontja, 1942 |
A fényképeket 1943-45 között készítették, a munkálatokat Hitler főépítésze, Albert Speer felügyelte. Speer munkabiztosságának az volt a feladata, hogy megtervezzék az elpusztított városok újjáépítését, azt, hogy hol és mit, illetve milyen formában kell újraalkotni. A feladatnak volt egy kevéssé ismert része is: azt is nekik kellett eldönteni, hogy melyik városokat érdemes újjáépíteni, és melyeket nem. Bár Hitlert megszállottan érdekelték a hasonló dolgok, azt nem tudni, hogy a légifotókat ő is látta-e.
A lipcsei városháza |
A képeket Albert Speer épületvizsgáló hivatalának egyik alkalmazottja, Hans Stephan rejtette el, és azokat nemrég elhunyt lánya házában találták meg. Bár a férfi a háború utáni újjáépítésben is szerepet játszott, akkorra már megcsömörlött, hiszen a németek múltba forduló ideái helyett inkább a modern szellemben megújuló városokat látták volna szívesebben. Éppen ezért úgy döntött, hogy a képekre a közeljövőben nem lesz szükség, így inkább megszabadul tőlük.
Drezda a tűzvihar előtt |