Kételyek a legrégibb keresztény szentéllyel kapcsolatban
2008. június 13. 13:13
A világ egyik legrégibb temploma alatt találtak egy olyan barlangot, ahová Krisztus tanítványai menekülhettek. A külső szakértők azonban igencsak kételkednek az állítás hitelességével kapcsolatban.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, Abdul Káder Huszan régész, a rihábi Régészeti Tanulmányok Központjának vezetője jelentette be, hogy a három hónapi ásatás után előkerült barlang korai keresztény szertartások nyomait mutatja. A Szent György-templom egyébként maga is vita tárgya: egyesek szerint 230-ban épült, bár ezt igen sokan vitatják. Ha a dátum ugyanis valós, ez lehet a világ legrégibb keresztény temploma, amely mellé két másik is társul: az egyiket 1998-ban Akabában, míg a másikat 2005-ben Megiddóban találták meg.
Thomas Parker, az észak-karolinai Raleigh Egyetem történésze szerint, aki egyébként korábban az akabai ásatásokat is vezette, elmondta: bár még nem látta a mostani feltárás részleteit, az biztos, hogy a hasonló bejelentéseket szakmailag nagyon meg kell alapozni. Szerinte különleges bizonyítékokra van szükség, amelyeket igen gondodan kell datálni is.
Kate da Costa, a Sydney Egyetem régésze, aki Jordánia részaki részén diolgozik, úgy gondolja, hogy a hasonló felfedezéseket több régésznek, egymástól függetlenül kell igazolnia. Szerinte az, hogy a barlangot az első században is használták, nem jelenti azt, hogy ezt keresztények tették volna.