Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Falfestménnyel díszítették házukat az óbudai rómaiak

2008. június 5. 13:36

Korabeli falfestményekkel, stukkóval díszített római kori épületeket tártak fel Óbudán - tájékoztatott Kirchhof Anita ásatásvezető régész.

<

`A jelenleg is folyó ásatásokon egy észak-déli irányú utat találtunk, amelynek két oldalán sorakoztak az i.sz. 3. században épült lakóházak` - mondta Kirchhof Anita, hozzátéve, hogy az épületeket a III. század során többször átépítették. Az épületek legkésőbbi periódusából származó oldalfalakat és mennyezeteket díszítő falfestmények részben eredeti helyükön, az oldalfalakon találták. Más részük az épület pusztulása során a padlóra hullott. A restaurátorok jelenleg ezek megmentésével foglalkoznak.

A töredékek alapján az 1. épület egyik helyiségének oldalfalán fehér alapon zöld-vörös márványerezetet utánoztak festéssel. Ugyanennek a helyiségnek a stukkópárkánya háromsoros kialakítású. A stukkót a legfelső sorban ismétlődő virágminta, középen fonat és legalul gyöngysoros sáv díszítette, amelyek mind pecsételéssel készültek. A helyiség mennyezetén feltehetően homorú oldalú, váltakozva vörös-sárga színű ismétlődő kazettázást utánoztak.

Több helyiségben a régészek a terrazzó-padlót is megtalálták. A jelek szerint a szobák egy része padlófűtéssel volt ellátva. "Az épületek gazdag díszítettsége, igényes kivitelezése alapján arra lehet következtetni, hogy esetleg a korabeli elit lakhatott itt" - mondta az ásatásvezető régész.

Kirchhof Anita ismertetése szerint a feltárás során a lakóházak építését megelőző időszakból, azaz az i.sz. 2-3. század fordulójáról kemencék és kutak kerültek elő. Mivel a római korban gyakran hordókkal bélelték a kutakat, ezeknek a maradványait is megtalálták a régészek az egyik kútban. "A kutakból majdnem teljes épségben fennmaradt korsó került elő, edény-töredékeket, érméket találtunk" - sorolta a leleteket Kirchhof Anita.

Egy darabig csontfaragó-műhely is működött a területen - erre utal a nagyszámú megmunkált csonttöredék. Később az épületeket elhagyták, s a terület az i.sz. 4. században már temetkezési hely volt. Ezt jelzi egy felnőtt téglából épített sírja, valamint két gyerektemetkezés - mondta el a régész.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Falfestménnyel díszítették házukat az óbudai rómaiak

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra