Fogságból fogságba hurcolták a magyar geodétákat
2008. március 4. 13:00
1982 júniusában két magyar geodétát kurd fegyveresek ejtettek fogságba Irakban. A földmérőket 3 és fél hónapig zárták el és tartották teljes bizonytalanságban, és végül Iránból - teljes titokban és a véletlen szerencsének köszönhetően - sikerült csak őket nagy nehezen hazahozatni. Az elrabolt magyar geodéták kalandos története 26 évnyi hallgatás után először a Múlt-kor 2. évfolyamának 22. adásában látható.
Egy 25 évvel ezelőtt történt eset különösen aktuális felhanggal bír az aktuálpolitikai események tükrében: 1982. június 17-én két magyar földmérőt raboltak el Irak kurdok által lakott területén. Azt hihetnénk, hogy a magyar sajtó kiemelt hírként számolt be Kurdisztánban történtekről, és aggódva figyelte a két elrabolt sorsát, ám ez nem így történt.
A valószínűleg fegyveres kíséret nélkül terepen dolgozó magyar szakembereket egyiptomi társaikkal együtt elrabolták. Az utóbbiakat azonban gyorsan szabadon is bocsátották, ezáltal szerezhettek tudomást kollégáik eltűnt társaikról, akik egyaránt értesítették a magyar és iraki hatóságokat. Az eltűnt magyar kutatók polgári célú feladatot hajtottak végre. Ezt azért érdemes megjegyezni, mert néhány jelentés arra enged következtetni, hogy a magyar vállalatok egy része katonai jellegű tevékenységet is folytatott a térség országaiban.
A magyar külképviselet azonnal felvette a hivatalos kapcsolatot az iraki külügyminisztériummal. De nem csak velük, hanem több olyan ország képviseleteivel is, akik hasonlóan érintettek voltak ilyen jellegű ügyekben. A dokumentumokból kitűnik, hogy ebben az időszakban különböző kurd szervezetek a magyarokon kívül bangladesi, fülöp-szigeteki, pakisztáni, kanadai, amerikai, francia, nyugat-német, lengyel és jugoszláv állampolgárokat tartottak fogva.
A túszok azonban csak egy rövid ideig voltak a kurdok fogságában, ugyanis hamarosan iráni területre vitték át őket, és az igazi kálváriia csak ott kezdődött. A műsroból kiderül, hogy a fogvatartók valószínűleg nem tudták, hogy mit kezdjenek a néha kémként kezelt szakemberekkel. A magyar hatóságok sem tudták, hogy mitévők legyenek, és a túszdráma nagyobb része így hamar diplomáciai macska-egér játékká vált. Mindez azonban emberek életét tette tönkre.