A Korán nőképe
2007. december 2. 13:26
Kibúvók és apró könnyítések
A nők mindennapi életét a sariában lefektetett szabályok szabályozzák. A feleségek és anyák örökös szenvedésnek és a gyakori megaláztatásnak vannak kitéve. A nőket sokszor a legkisebb vétségért is halálra ítélik, míg a férfiaknak, amennyiben megbánást tanúsítanak s jóváteszik hibájukat, Allah elnézi neki, amit tettek. A nők számára kevesebb lehetőség van a társadalmi felemelkedésre és a közéletben, politikai életben való szereplésre is. A kormányhatalom a férfiak kezében összpontosul, és csak az ő érdekeiket képviseli. A nők az imádkozás alkalmával is a férfiak mögé vannak kényszerítve. Másodrendű lények a férfiak után.
Az iszlám az intolerancia mellett néhány szakértő szerint javulást, biztonságot hozott a muzulmán nők számára. Ha az iszlám 5 gyakorlati oszlopát vizsgálom, 4 pillér valóban némi könnyítést hoz a közel-keleti nők számára: a nők például megszakíthatják a böjtöt, felmentést kaphatnak a zarándoklat alól, és az ima elmondása miatt nem szükséges elfáradniuk a mecsetbe. Intézkedhet zakat ügyben, ha férje nem hajlandó fizetni a muszlim közösség szegény tagjai számára.
A saría szerint a tulajdon- és kötelmi jog területén a férfiak és nők egyenlőek. Ezenkívül nőt nem büntetnek halállal, ha elhagyja az iszlám vallást, s nem kell szolgálnia a muszlim hadseregben sem. A dzsihádbeli kötelezettségek is a férfiak reszortja, így számukra nincs előírva a harc a hitetlenekkel szemben. A nők közötti testi kapcsolatot az iszlám nem torolja meg annyira kegyetlenül, mint a férfiaknál. Az iszlám szerint a hívő nő számára a házasság nyújtja a legnagyobb védelmet, s a muszlima a családban is fontos szerepet tölt be, és ha mégis válásra kerülne sor, nem marad nincstelen.
Arról persze kevesebbet tudunk, hogy a közel-keleti nők, akik ennek a férfiak által uralt rendszernek tevékeny részesei, miként élik meg a megszorításokat. A legtöbben valószínűleg jobbat el sem tudnának képzelni, de sokan inkább kitörnének elnyomásukból, és a férfiak egyenrangú feleivé válnának.