Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Friedrich Ebert

2007. augusztus 11. 16:31

<

(1871 - 1925)

Friedrich Ebert német jobboldali szociáldemokrata politikus és államférfi 1871-ben született Heidelbergben. A szociáldemokrata párt jobboldalán politizált, 1913-1919 között ő volt a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke.

1914-ben mint parlamenti képviselő megszavazta a háborús hiteleket, de 1918-ban részt vett II. Vilmos császár lemondatásában is. 1918. november 9-én Miksa badeni hercegtől átvette a birodalmi kancellár hivatalát, november 10-én a Népmegbízottak Tanácsának vezetőjeként egyezséget kötött a Forradalmi mozgalmak ellen a hadsereg tábornokaival. A hadsereggel együttműködve kancellárként kíméletlenül leverte az 1919. januári spartakista felkelést Berlinben, s a Spartacus Szövetség vezetőit, Karl Liebknechtet és Rosa Luxemburgot pedig meggyilkolták.

Az 1919. év eleji nemzetgyűlési választásokat a polgári pártok nyerték meg, a legerősebb frakció az SPD lett, így 1919. február 11-én Ebertet választották meg a Weimari Köztársaság elnökének. Az 1919. július 31-én elfogadott alkotmány széles körű hatalommal ruházta fel az elnököt: a birodalmi gyűlés jogait korlátozta a 48. cikkely, amely „a közbiztonság és a rend nagyobb mérvű megzavarása” esetére teljhatalmat adott a birodalom elnökének, így a birodalmi gyűlés előzetes hozzájárulása nélkül is szükségrendeleteket adhatott ki, joga volt a fegyveres erők bevetésére és az alapvető jogok felfüggesztésére is. Ebert ezekkel a jogosítványokkal élt is a háború utáni Németországot sújtó gazdasági válság idején: 1920. március - Kapp-puccs, 1923 - müncheni sörpuccs, 1923. október - hamburgi munkásfelkelés és egyéb mozgalmak leverése.

A nemzetközi elszigeteltségből való kitörés érdekében 1922. április 16-án megkötötte Szovjet-Oroszországgal a rapallói szerződést. 1924-ben a Dawes-terv alapján amerikai hiteleket vettek fel a német gazdaság fejlesztésére. Ebert az egész német nemzet képviselőjének tekintette magát, ugyanakkor nem tagadta meg szociáldemokrata meggyőződését sem.

Ebert 1925 tavaszán halt meg Berlinben.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Friedrich Ebert

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2025. tavasz: Szürke eminenciások

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra