Légifelvételek a limes kutatásában
2007. április 23. 15:00
A Ripa Pannonicáról összegyűjtött ismeretanyag a folyamatos kutatásoknak, technikai újdonságoknak (georadar, talajellenállás mérés) köszönhetően évről-évre jelentősen bővül.
A római erődök, települések maradványai a későbbi korok lakóinak nem jelentettek különösebb értéket. Hasznosítható csak az építkezéseknél is felhasználható kőanyag volt, amelyet a rómaiak sokszor igen messziről szállítottak a helyszínre. A romok elhordása főleg az 1800-as évek végére tehető, több esetben a római épületeket tartalmazó területek tulajdonosai csak robbantással tudták apróbb darabokra törni a több mint ezer éves jól megépített emlékeket, amit aztán pénzért adtak el. Több településen ennek az építőanyagnak a felhasználásával emelték a középületeket és templomokat is. Szerencsére a későbbiek folyamán felismerték ezen építmények tudományos jelentőségét és megakadályozták a további pusztításukat.
A felvételeknek és helyszíni bejárásoknak köszönhető többek közt, hogy a római limes mentén húzódó kétezer éves hadiút nyomvonalának több mint 70%-a ismert. A levegőből készített felvételek a feltárások helyszíneinek kijelölése szempontjából ma is fontosak.
A megalapozott tudományos eredmények és a laikusok 21. századi médiumok által elkényeztetett igényei között jelenleg még túlságosan nagy a szakadék, és a magyarországi római emlékeknek egyelőre még nehéz versenyre kelniük a külföldön látható ókori csodákkal, de akár csak a hazai középkori várak nyújtotta élményekkel is. Szerencsére ezt a muzeológusok is felismerték, és ők is azt szeretnék, ha a látogatókban nem az a képzet alakulna ki, hogy a rómaiak "alaprajzokban laktak". Ennek egyik szép magyarországi példája a szombathelyi Történelmi Témapark kialakítása.
Ahhoz, hogy Pannónia hadiútja és limes-darabja - hasonló németországi és osztrák helyszínekhez hasonlóan - közismertté váljon és a figyelem középpontjába kerüljön a szakmai és civil szervezetek jelentős összefogására lenne szükség. Ezt a szándékot segítheti az a tény, hogy a Ripa Pannonica 2003-ban felkerült a magyarországi világörökségek várományos listájára. Jelenleg a világörökséggé nyilvánítást biztosító, több országot érintő nemzetközi pályázat szakmai előkészítése folyik. Mivel azonban a tervezett világörökségi védelem területe közel nyolcvan önkormányzatot és több ezer helyszínt érint, az eredményes pályázathoz elengedhetetlenül szükséges e települések közös fellépése, összefogása.