Dokumentumfilm mutatja be Jézus állítólagos sírját
2007. február 27. 09:30
Megtalálták Jézus Krisztus sírhelyét Jeruzsálemben, egy 27 évvel ezelőtt feltárt barlangban - jelentették be a kutatók egy nemrég elkészült dokumentumfilm sajtótájékoztatóján.
<
A különleges kutatás március 4-én kel életre az amerikai Discovery Channelen, a brit Channel 4-on és az izraeli Channel 8-en, ugyanis akkor mutatják be először a Jézus elveszett sírja címet viselő dokumentumfilmet. Simcha Jacobovici és Charles Pellegrino `minden idők legfantasztikusabb feltárását bemutató` forgatókönyvét James Cameron filmrendező - aki korábbi bibliai dokumentumfilmje után örömmel vett részt a munkálatokban - segítségével filmesítették meg.
James Cameron |
A sír azonban egyvalamiben egyedülálló volt: a ládák közül ötön azt Újszövetségből ismerős nevek szerepeltek: Jézus, Mária, Máté, József és Mária Magdolna. Egy hatodik felirat arámi nyelven került a sír oldalára, és nem kevesebbet állított, mint hogy "Júda, Jézus fia" csontjait rejti. A filmben vezető epigráfusok elemezték a feliratokat, akik szerint azok egytől-egyig Heródes korából származnak.
Jacobovici és csoportja ezután több mintát vett a ládákban talált maradványokból és a ládák anyagából, illetve a sír falán lerakódott filmszerű anyagból. A kutatók ezután a legmodernebb DNS-vizsgálatoknak vetették alá a Jézus és Mária Magdolna osszuáriumában talált mitokondriális DNS-t. A vizsgálatok során kiderült, hogy a maradványok nem családtagoktól származnak, így annak, hogy együtt temették el őket, az lehetett az oka, hogy házastársak lehettek. Az ő fiúk lehetett a később elhunyt Júda, aki János evangéliumában is szerepel az utolsó vacsora leírásában. A további vizsgálatok azt is kiderítették, hogy a sírból vitték el Jakab korábban hamisítványnak gondolt osszuáriumát, amelynek aztán a pontos helyét is sikerült meghatározni.
Itt nyugszik Jézus, József fia |
Ennek alapján nyilvánvaló lenne, hogy ez lehetett Jézus és családjának sírja, a Torontói Egyetem statisztikával és matematikával foglalkozó professzora, Andrey Feuerverger szerint azonban mindez még nem igazol semmit. A nevek ugyanis teljesen átlagosak voltak a korban: a "Jézus, József fia" felirat például 190, míg a "Mária Magdolna" 160 másik sírból is előkerült. A statisztikai elemzés végül azt mutatta ki, hogy mindössze 1:600 az esély arra, hogy ez lehetett a bibliai Jézus sírja.
Ami a sír megtalálását illeti, Amos Kloner ismert régész azt nyilatkozta Jeruzsálemben, hogy "ez nagyon szép történet, de nincs bizonyíték arra", hogy valóban Jézus nyughelyéről van szó. Kloner szerint azonban a koporsókon látott nevek abban az időben nagyon elterjedtek voltak, s önmagukban nem igazolják a sírkamra megtalálásáról szóló hír hitelességét.
A film beharangozásaként az Oscar-díjas hollywoodi filmrendező hétfőn New Yorkban két kőkoporsót mutatott be a sajtónak. Cameron a kritikákat elhárítva közölte: a filmet egyáltalán nem azzal a szándékkal készítették, hogy támadást intézzenek a keresztény vallás ellen. Mint a hírről beszámoló CNN hírtelevízió megjegyezte, Cameron filmje szinte folytatása A da Vinci-kód című nagy sikerű filmnek, amely azt állította, hogy Mária Magdolna gyereket szült Jézusnak.
Osnat Goaz, az izraeli kormány régészeti ügynökségének szóvivője közölte: engedélyezték, hogy a filmesek két, emberi maradványokat nem tartalmazó koporsót New Yorkba szállítsanak, de ez nem jelenti azt, hogy egyetértenek a filmet producerként jegyző kanadai filmrendező hipotézisével.