Háborús bűnösök Kelet-Európában: igazságtétel Romániában
2006. december 15. 13:15 Zahorán Csaba
A nemzeti erők és a szovjetbarát kommunisták küzdelme
A főbűnösök mellett több más fontos ügy is a népbíróságok elé került: a legionárius Horia Sima-féle emigráns kormány és híveinek pere, Besszarábia volt kormányzójának, illetve Iaşi egykori polgármesterének, prefektusának és több katonatisztnek a pere - az 1941-es Iasi-i pogrom ügyében. Sima és társai fölött azonban csak távollétükben tudtak ítélkezni a romániai népbíróságok, ők ugyanis az 1941. januári Antonescu-ellenes sikertelen vasgárdista puccsot követően Németországba menekültek. A háború vége is ott érte őket, de még 1944 végén - a román kiugrás után - Bécsben megalakították a nácik mellett továbbra is kitartó emigráns román kormányt, és `nemzeti hadsereget` szerveztek. Sima később Nyugat-Európában élt, Spanyolországban tanított, és ott is halt meg 1993-ban, 86 évesen.
Románok a Kaukázusban |
A magyarokat ugyan hivatalosan nem sújtotta a kollektív bűnösség, de Erdélyben számos atrocitás történt a román bevonulás alkalmával, több tízezer embert internáltak, és a háború után sor került több magyar, háborús bűnösnek bélyegzett személy perére is. Köztük koncepciós perekre is - például így ítélték börtönbüntetésre Bethlen Béla főispánt, Észak-Erdély kormánybiztosát, valamint távollétében halálra - mindmáig vitatott módon - Wass Albertet.
Halálvonat Iasi-ban, 1941 |
A romániai fordulatot követően - a sajtószabadság feltételei között - mindenesetre megszaporodtak az Antonescut nemzeti hősként, a szovjetellenes küzdelem mártírjaként beállító publikációk, csakúgy, mint a legionárius mozgalom örökségét ápoló, soviniszta és (neo)fasiszta eszméket hirdető szervezetek.
Terra Recognita Alapítvány