Csehszlovákiai magyarság 56-ban
2006. október 20. 12:30
Kommunista elővigyázatosság: információáramlás és újságkiadás
A Csehszlovák Kommunista Párt (CSKP) ezt látva felhatalmazta a politikáját támogató magyarokat, hogy ők irányítsák a Magyarország elleni propagandát. A Csemadok 1956. október 29-én a magyar eseményeket elítélő határozatot fogadott el, továbbá a szlovákiai magyar napilap (Új Szó) példányszámának növelését és terjedelmének bővítésését határozták el. Többszörösére emelték a Dolgozó Nő és az Új Ifjúság példányszámát és bővítették az Új Szó terjedelmét illetve propaganda célzattal Magyarországra is továbbítottak a magyar újságokból.
Popély Árpád a somorjai Fórum Intézet kutatója előadásában az információáramlást vizsgálta. Kutatása során arra jutott, hogy az országban élő magyarok számára fontos információforrást jelentett a magyarországi sajtó, ugyanis 1956 októberéig Dél-Szlovákiában több ezres példányban adtak el magyarországi lapokat. A forradalom napjaiban az államrendre való veszély okával ezek behozatalát betiltották vagy minimálisra csökkentették.
A Nemzeti Emlékezet Intézetének (Ústav Pamäti Národa) munkatársa, Bukovszky László szerint a belügyi szervek operatív csoportok létrehozásával és járőrszolgálat gyakoribbá tételével készen álltak egy esetleges államellenes tevékenység elfojtására. A csehszlovák belügyi alakulatok magas készültségét november 9-én szüntették meg. Halko Jozef egyháztörténész azzal gazdagította a témát, ahogy elmondta: a pozsonyi szemináriumból kizárták azokat a kispapokat, akik ebben az időben az Új Ember katolikus hetilap számait olvasták.
A konferencia végén a résztvevők az 56-os Intézet Forró ősz a hidegháborúban című dokumentumfilmjét tekintették meg.
Kiss Balázs - Terra Recognita Alapítvány