170 ezer éves csontbaltát találtak Kínában
2015. január 22. 08:56
Megtalálták a legkorábbi ismert, ember által készített csontbaltát Kelet-Ázsiában - jelentették be kutatók, akik a Quaternary International január 8-i számában adtak hírt felfedezésükről.
Az íves, körte alakú eszközt az ősember arra használta, hogy kiássa az ehető gyökereket Dél-Kína sűrű növényzetű erdeiben mintegy 170 ezer évvel ezelőtt - magyarázta Kuangpiao Vej, a Csungkingi (Chongqing) Múzeum paleontológusa.
A csontbaltát egy stegodon alsó állkapcsából faragták ki. Az elsősorban Kelet- és Dél-Ázsiában élt emlősök - amelyeket sokáig az elefántok őseinek tartott a tudomány - mintegy 11,6 millió évvel ezelőtt jelentek meg, és i.e. 4100 körül haltak ki végleg.
A csonteszközt még 2002-ben találták meg egy kínai barlangban több más stegodon és egyéb nagytestű emlős csontja mellett. Kutatóknak az urán-tórium bomlási arány megállapításával sikerült meghatározniuk a lelet korát.
Kézi baltából eddig nagyon keveset találtak: ilyen eszközök eddig Afrikában, Európában és Nyugat-Ázsiában kerültek elő, ezek többek között mamutok agyaraiból, végtagcsontokból és bordákból készültek. A kézi kőbalták ellenben sokkal elterjedtebbek voltak, és a legkorábbi ismert lelet is jóval régebbi a mostaninál, 800 ezer éves.