145 éve zajlott a történelem egyik legnagyobb régészeti átverése
2014. október 29. 13:10
Mindenki pénzt akart az óriásból
A sajtó nem tudott betelni a régészeti szenzációval, a Syracuse Daily Standard címoldalán, öles betűkkel hozta a "felfedezést" A NEW WONDER (Egy új csoda) című cikkében. Newell már órákkal az óriás felfedezése után sátrat emeltetett a "sír" fölé, amit 25 pennyért bárki megtekinthetett - a nem túl borsos jegyárat a turisták özönét látva a kapzsi kereskedő hamarosan fél dollárra srófolta fel. Az embereket különösebben ez sem érdekelte, csak az első héten 2500-an keresték fel a cardiffi óriás tetemét. Sokan ráadásul kitűnő befektetést láttak benne, de Newell eleinte minden, a lelet megvételére vonatkozó ajánlatot csípőből elutasított.
Hull azonban tartott a leleplezéstől (a Yale régészei, valamint James Hall geológus és Henry Ward, a Rochester University professzora sem hitt a dohánykereskedőnek), így néhány hét elteltével elfogadta David Hannum bankár 23 ezer dolláros vételi ajánlatát. A cardiffi óriás először Syracuse városába került, majd Albanyba és New Yorkba vitték. Míg egyesek tehát botrányt szimatolták, mások a pénz szagát érezték meg: így volt ezzel a híres cirkusztulajdonos, P. T. Barnum is, aki nem sajnálta volna a szoborra a pénzt, ám Hannum elutasította a vállalkozó nagylelkű ajánlatát.
Barnum ekkor úgy döntött, kifaragtatja a cardiffi óriás másolatát, majd mikor elkészült vele, egy manhattani múzeumban kezdte mutogatni. Az emberek felültek a replika köré épített hírverésnek, s ettől kezdve inkább Barnum kiállítására mentek, miközben az "eredeti" lelet tulajdonosai pert indítottak a cirkusztulajdonos ellen. Barnum divatot teremtett, s egyre többen akartak pénzt csinálni a cardiffi óriásból: hamarosan mintegy fél tucat szobormásolat várta az érdeklődőket Amerikai-szerte. A zűrzavar láttán Hull végül úgy döntött, véget vet a komédiának, és 1869. december 4-én bevallotta a sajtónak a csalást.