Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 nagy katonai tévedés a történelemből

2018. július 18. 18:33 Múlt-kor

<

Moszkva, 1812

Napóleon francia császár 1812 júniusában 680 000 főt számláló, franciákból és meghódított területeinek katonáiból álló sereget vezetett az Orosz Birodalom ellen. Az orosz csapatok három hónapon keresztül – időszakos harcokkal – a „felperzselt föld” taktikáját alkalmazva visszavonultak, de a franciák tovább nyomultak előre, és próbálták döntő ütközetre kényszeríteni az orosz felet. Végül szeptemberben eljutottak egészen Moszkváig, amelyet azonban addigra az oroszok felégettek.

Napóleon egy hónapot várt a romos Moszkvában I. Sándor cár békeajánlatára, amely azonban nem jött – jól tudta a cár, hogy az idő a császár ellen dolgozik. Miután nem maradt semmiféle tartaléka, Napóleon megkezdte visszavonulását – ugyanazon az útvonalon, amerre jött (erre a sereget visszavonulása során követő orosz csapatok is aktívan igyekeztek kényszeríteni). Ekkor már egyre hidegebbé kezdett válni az idő, a Grande Armée pedig sem megfelelő ellátmánnyal, sem téli ruházattal nem rendelkezett. Az orosz rajtaütések által okozott veszteségeket tovább növelték a fagy és a betegségek.

Mire Napóleon elhagyta Oroszországot, 380 000 embere meghalt, 100 000-en fogságba estek, a maradékból pedig 50 000-nél is többen alkalmatlanok voltak bármiféle további szolgálatra. A folyamatos előrenyomulással és a már lerabolt, illetve kiürített útvonal követésével Napóleon oroszországi hadjárata teljes kudarcba fulladt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

10 nagy katonai tévedés a történelemből

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra