Nyolc bizarr háború
2014. december 9. 12:30
A nagy emuháború
Talán ez volt a történelem egyetlen formális háborúja, amelynek az egyik "hadviselő fele" nem ember volt, hanem egy állatfaj. Az 1930-as évek elejére Ausztráliába is begyűrűzött a gazdasági világválság, a kormány képtelen volt felvásárolni a mezőgazdasági terményeket, amelyeket a kereslet hiánya miatt sokszor le sem arattak. A parlagon heverő, több tonnányi zöldség és egyéb növény azonban felkeltette az emuk figyelmét. A röpképtelen madarak a bőséges táplálék miatt hihetetlen mértékben elszaporodtak, s a becslések szerint 1932-re már 20 ezer emu szaladgált az ausztrál pusztaságban.
A seregnyi madárnak az ausztrál katonaság üzent hadat. 1932 november közepén indult meg a hajtóvadászat, azonban a madarak nem adták könnyen az életüket. Három komolyabb próbálkozása is volt az ausztrál tüzérségnek: az emuk annyira megszokták az embert, hogy tűrték, hogy géppuskákat állítsanak fel mellettük, azonban az első puskalövésre szétrebbentek.
Az első támadásnál mindössze 50, a másodiknál pedig csupán 12 példányt sikerült leteríteniük, ugyanis egy-két golyóval a testükben is vígan tovább tudtak futni a madarak. A harmadik támadást már egy teherautó platójáról vezényelték, azonban a 2500 kilőtt töltény ellenére csupán két-háromszáz emu és egy farmer néhány tehene - mint civil áldozat - maradt a csatatéren. Körülbelül másfél hét után a védelmi miniszter lefújta az akciót, ugyanis a sajtó közreműködésével fél Ausztrália a hadsereg "baklövésén" nevetett.