Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Évszázadok után láthatók újra együtt Murillo sevillai szerzeteseknek készített festményei

2017. november 29. 12:16 MTI

Emlékév kezdődött Bartolomé Esteban Murillo (1617-1682), a spanyol barokk egyik legismertebb mestere születésének 400. évfordulója alkalmából Spanyolországban.

<

Murillo és a sevillai kapucinusok címmel kedden nyílt meg az emlékév első kiállítása az andalúz főváros szépművészeti múzeumában, ahol a helyi kapucinus kolostor számára készített, 24 darabból álló kollekciót mutatják be. A vallási témájú festményeket Murillo 1665 és 1669 között készítette a ferences szerzetesek felkérésére. A képeket utoljára mintegy 200 évvel ezelőtt lehetett együtt látni, a napóleoni inváziót követően szétszóródtak Spanyolországban és külföldön. A tárlaton szereplő alkotások közül hatot külföldi gyűjtemény adott kölcsön, érkezett kép Kölnből, Oxfordból, Bécsből, New Yorkból, Hamburgból és Londonból.

Sevilla városa a következő 16 hónapban számtalan kulturális rendezvénnyel emlékezik meg híres szülöttéről; több eltérő tematikájú tárlatot rendeznek, amelyeken összesen mintegy 600 Murillo-festményt láthat a közönség. Az emlékév alkalmából frissen restaurálták a művész egykori otthonát is, amely szintén látogatható. Innen indul az a túraútvonal, amely a festő életének fontos állomásaira, alkotásainak kiállítási helyszíneire kalauzolja az érdeklődőket, ilyen például a városi katedrális vagy a híres sevillai Alcázar.

Bartolomé Esteban Murillo stílusát Rubens, Van Dyck, Raffaello és Correggio formálta. Kissé szentimentális, álmodozó, szépséggel telített kompozíciói, bájos típusai, könnyed, kellemes színei az európai festészet egyik legnépszerűbb alkotójává tették.

Sevillában, saját műhelyében dolgozott, 1660-ban az akkor alapított festőakadémia elnöke lett. Igen termékeny művész volt, több száz képet festett. Vallásos tárgyú alkotásai közül Madonna-képei, zsánerképei közül a sevillai utcagyerekek világát megörökítő festményei voltak népszerűek. Több művét őrzi a budapesti Szépművészeti Múzeum.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Évszázadok után láthatók újra együtt Murillo sevillai szerzeteseknek készített festményei

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra