Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Wari előkelőket temethettek a perui mauzóleumokba

2014. február 14. 13:22

Ezeréves, feltehetően wari sírokat találhattak az Andok középső részén perui régészek.

<

Martha Cabrera régész tájékoztatása szerint a szakemberek eddig két földalatti járatot tártak fel Huamanga tartományban, a quinua-i körzetben. Az egyik 15 méter hosszú, 1,4 méter széles és 1,75 centiméter magas, míg a másik 8,5 méter hosszú. A régészek feltételezése szerint a járatok valójában mauzóleumok, amelyek a Wari Birodalom elitjének közös temetkezési helyeként szolgált.

A régészeti feltárások 2012-ben kezdődtek az Andok középső részén található Ayacucho régióban; Cabrera és régészkollégája, Jose Ochatoma idestova tíz éve dolgoznak a különböző wari lelőhelyeken. A Perui.21 nevű internetes oldal szerint egy hat méter hosszú kőtáblát és mintegy hatvan ember maradványát sikerült eddig feltárni.

A Wari Birodalom i.sz. 600 és 1000 között virágzott a mai Limát is magába foglaló területen, hozzávetőlegesen 500 évvel az inka birodalom kialakulása előtt. Központjuk a Ayacucho modern városától 11 kilométerre északkeletre található Wari volt, de a civilizáció közigazgatásáról többet nem tudni, írásos forrást ugyanis nem hagytak hátra, csak több ezer régészeti lelőhelyet, köztük a perui Cuzco-völgy érintetlen királysírjait. Az évszázadokon át tartó szárazság miatt a birodalom 800 körül kezdett hanyatlani, majd 1000 körül teljesen elnéptelenedett. 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Wari előkelőket temethettek a perui mauzóleumokba

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra