Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Mégse plagizált Darwin

2012. március 12. 08:55

Darwin egy hónappal később kaphatta meg tudóstársától azt a levelet, amelyet bírálói szerint két hétig tartott magánál, hogy azt felhasználva tökéletesítse evolúciós elméletét.

<

Az elmúlt négy évtizedben folyamatosan azzal vádolták Charles Darwint, hogy két héten át visszatartotta kutatótársa, Alfred Russel Wallace dolgozatát, s ez idő alatt bőven volt alkalma a természetes kiválasztódáson alapuló evolúciós elméletét tökéletesíteni. A Szingapúri Nemzeti Egyetem két kutatója magánfelajánlásokból végzett kutatásának köszönhetően sikerült rekonstruálni a levélváltást, amely során bizonyítást nyert, hogy Wallace egy hónappal később küldte el Darwinnak az elmélet szempontjából kulcsfontosságú iratot. A tanulmány a Biological Journal of the Linnean Society decemberi számában látott napvilágot.

Alfred Russel Wallace nyolc évet (1854-1862) töltött Szingapúrban és Délkelet-Ázsiában, ahol Darwintól függetlenül fedezte fel a természetes kiválasztódás folyamatát, miközben a mai Indonéziához tartozó Ternate szigetén élt. Gondolatait azonnal papírra vetette, majd a levelet Darwinnak küldte, azzal a megkötéssel, hogy az továbbadja a híres geológusnak, Charles Lyellnek. Darwin azonban sokak szerint nem tett eleget kötelességének, a talonba tett dolgozat pedig arra lett jó, hogy egyes téziseit újrafogalmazza.

Az egyik kutatónak 1972-ben az lett a gyanús, hogy Wallace egy barátjának ugyanakkor írt levelet, amelyet ugyanaz a gőzös vitt Szingapúrból Londonba, de két héttel korábban érkezett meg. Ez azonnal elindította az összesküvéselméleteket, amelyek közül a legmerészebb nem kevesebbet állított, mint hogy Darwin a két hetet arra használta fel, hogy tökéletesítse saját elméletét.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Mégse plagizált Darwin

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra