18 szívszorító fotó a II. világháború lányairól és asszonyairól
2018. június 6. 10:59 Múlt-kor
A háború senkit sem kímél, mindig kegyetlen. Nem csupán a harcmező volt maga a pokol, az otthon maradottak élete is sokszor veszélybe került, nem beszélve arról a mélységes fájdalomról, amit nekik is át kellett élniük. Különösképpen az asszonyoknak, nőknek és gyermekeknek. A Vintage Everyday összeállításában szívszorító fotók mutatják be a második világháború nőinek mindennapjait. Helsinkitől Londonig, Leningrádtól Varsóig.
A második világháború az első világégéshez hasonlóan jelentősen átalakította a hagyományos női szerepeket. Európában és az Egyesült Államokban több százezren egyenesen a hadsereg kötelékében, különböző kisegítő munkákat végezve járultak hozzá az ország háborús erőfeszítéseihez, sokan pedig a hátországban segítették hathatósan a harcoló alakulatokat. A háború végére több millióval emelkedett a női munkavállalók száma. A nők számos olyan munkakörben jelentek meg, amelyek korábban gyakorlatilag kizárólag a férfiak „területének” számítottak. A szebbik nem tagjai már a korábbi évtizedekben is végeztek házon kívüli munkát (hivatalokban, tanítónőként dolgoztak például), a második világháború azonban hatalmas változást hozott munkaerőpiaci megjelenésükkel.
Volt, aki nem a gyárakban történő munkába állással igyekezett segíteni hazáját, hanem nővérnek – olykor (lásd szovjet nőket) vadászpilótának – állt. A harctér pokla már az első világháborúban is elviselhetetlen volt, ha lehet, ez a második világégés során csak még inkább fokozódott.
A nagy háborúhoz képest a frontvonalak a második világháborúban még gyorsabban és gyakrabban változtak, így alig akadt olyan terület Európában, amelyet kikerültek volna a pusztító csapatok. Az otthon maradt lányoknak, nőknek, asszonyoknak sokszor lebombázott házaikba kellett éjszakára visszatérniük. Ám olykor ez még csak a „kisebb” rossz volt. Számos történetet hallottunk arról, hogy a nyugatról vagy éppen keletről érkező „felszabadítók” miként becstelenítették meg a területek női lakói. Általában a szovjeteket szokták felemlegetni, míg a gyakori tévhit szerint az amerikai katonák különösen kedveltek voltak a franciák és a németek körében, azonban egy három évvel korábban megjelent könyv szerint a tengerentúlról érkező katonák nem kevesebb, mint 190 ezer német nőt erőszakoltak meg.
Ez az édesanya már nem fogja látni felnőni a gyermekét
Egy fiatal lengyel lány gyors pillantást vet magára a tükörben, háta mögött a lerombolt Varsó (1944)
Egy asszony a gyermekeivel a romokon
Az Egyesült Királyság egyik városában egy nő viszi kézen fogva gyermekeit. Mindannyiuk fejét sisak védi.
Lebombázott otthonát szemléli egy nő két gyermekevél valahol a mai Fehéroroszország területén
Fiatal lengyel nő siratja testvérét, akit 1939-ben, Lengyelország német lerohanásakor ért találat
Asztal alá bújtak a gyermekek London 1940. október 6-i légi bombázásakor
Női kivégzés a háború során, a helyszín és a pontos időpont ismeretlen
Finn asszony gyermekével Helsinki 1941. július 9-i szovjet bombázását követően
Német lány a romok tetején zokog 1945-ben
Otthontalanná váló német lány üldögél csomagjaival a sáros utcán, miután egy intenzív szövetséges légitámadás letarolta városát (1945)
Kislány a varsói Mazowiecka utca melletti temető egyik sírhantja előtt térdepel (1944)
Idős asszony porig rombolt háza előtt sírdogál Leningrádban
Két nő térdepel a varsói Mazowiecka utca közelében lévő, sebtében eltemetett elhunytak sírhalmai előtt (1944)
Orosz nővér segít egy fejsérüléses katonának a harcmezőn
Idős orosz asszony keresi férfi rokonait a németek által meggyilkolt civilek között
Orosz nővér segít egy katonát a harcmezőn
Orosz női katonák egy súlyosan megsérült civilen igyekeznek segíteni